image 59

چرا در تاریخ معاصر ایران، قیمت بنزین افزایش میابد

در تاریخ معاصر ایران همواره موضوع مصرف انرژی سوخت اهمیت داشته و معمولا دو روش برای اینکه این مصرف متعادل شده و تحت کنترل قرار بگیرد ابداع شده است. اولی گران شدن بنزین بوده که  انتظار هم داشته ایم با اعمال این گرانی ،مصرف کم شود . روش بعدی هم کوپنی کردن بنزین بوده است . تا با این روش بتوان میزان مصرف سوخت را کنترل کرد.

در سال ۱۳۱۵ وقتی که مصرف بنزین توسط خودروهای شخصی افزایش یافت. بنزین کوپنی شد. این روند ادامه داشت .اما برخی از افراد که کوپن بنزین داشتند از آن استفاده نکرده و کوپنها را ذخیره کرده بودند. به همین جهت دولت در سال ۱۳۱۸ اطلاعیه ای داد و اعلام کرد که اگر تا مهر ماه ۱۳۱۸ از کوپنها استفاده نکنند این سهمیه ها باطل خواهد شد.

image 55

موضوع بعدی هم گران کردن بنزین بود. این مسئله هم بارها در تاریخ ایران تکرار شده است. از جمله در سال   ۱۳۵۳ موضوع گرانی بنزین دهان به دهان بین مردم مطرح میشد. اما در  خرداد ماه سال ۱۳۵۳   اعلام شدکه :” در چند روز اخیر به شدت شایع شد که دولت در نظر داردقیمت بنزین را افزایش دهد…سخنگوی دولت رسما اعلام  داشت ،افزایش قیمت بنزین از طرف دولت صحت ندارد.دولت هیچ طرحی و تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد و بنزین به همان قیمت قبلی فروخته خواهد شد.شایعات مربوط به افزایش قیمت بنزین کذب محض است.”

image 56

 اما بالاخره قیمت بنزین در همان سال و چند ماه بعد افزایش یافت .در اسفند ماه ۱۳۵۳ افزایش قیمت بنزین برای فروردین ماه سال بعد اعلام رسمی شد.بنابراین تصمیم مقرر شده بود:   قیمت بنزین از سال آینده افزایش می یابد و از محل افزایش فوق مبلغ ۷ میلیارد ریال در آمد در بودجه کشور پایدار شده است.افزایش قیمت بنزین سوپر ۵/۲  ریال و قیمت بنزین عادی ۲ ریال است.

image 58

قیمت سال آینده (۱۳۵۴)بنزین سوپر ۱۰ ریال و بنزین عادی ۸ ریال  خواهد بود.برای جلوگیری از افزایش قیمتها هم تصمیم گیری کرده بودند که اضافه قیمت بنزین اتومبیلهای تاکسی ، کرایه  به آنها برگردانده شود وچنین مطرح میشد که علاوه بر مسئله ملی اثرات اقتصادی و اجتماعی ،افزایش قیمت نیز مورد توجه کارشناسان بوده است. این روش در دوران بعدی تاریخی به کرات مورد بهره برداری قرار گرفت. به گونه ای که تا کنون نیز به عنوان یکی  از مهمترین روشها به منظورایجاد تعادل و برنامه ریزی در مصرف بنزین مورد توجه است.

image 59

گروه تاریخ

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *